Aktualności >> Najlepsze książki historyczne wiosny!

| | A A


Komentarzy [1]
Wyświetleń: 4120

Jury i internauci zdecydowali. Tytuł Książki Historycznej Wiosny w plebiscycie Historia Zebrana otrzymały publikacje: „Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP” (PISM), „Kiedy Bóg odwrócił wzrok” (Rebis), „Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty” (Krytyka Polityczna), „Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji” (Iskry) i „Imperia i barbarzyńcy” (Rebis).

W plebiscycie "Historia zebrana", organizowanym wspólnie przez redakcję portalu historycznego Histmag.org i wortalu literackiego Granice.pl, oddano ponad 5 tys. głosów. Nie lada orzech do zgryzienia miało także jury, w składzie: Michał Świgoń (redaktor naczelny Histmag.org), Sławomir Krempa (redaktor naczelny Granice.pl), Roman Sidorski (szef działu naukowego Histmag.org), Łukasz Grzesiczak (szef działu recenzje Histmag.org), Dariusz Wierzchoś (doktor nauk humanistycznych, archiwista w AAN), Małgorzata Gołaszewska (redaktor działu książki historycznej Granice.pl). - Mile nas zaskoczył bardzo wysoki poziom zgłoszonych do konkursu publikacji. Wybór był bardzo trudny, jednak ostatecznie jury było zgodne. - mówi Sławomir Krempa.

Książki naukowe
W kategorii „Okiem badacza” (publikacje o walorach naukowych, kierowane przede wszystkim do historyków) najlepszą książką – zarówno według jury, jak i internautów, okazała się publikacja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych: „Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP”. - To przydatna pozycja dla osób zainteresowanych dyplomacją. Jest ona również bardzo dobrą pozycją w kontekście dyskusji, które wynikły po katastrofie smoleńskiej dotyczących protokołu dyplomatycznego - podkreślał dr Dariusz Wierzchoś, archiwista w Archiwum Akt Nowych. Jak pisze o książce jej wydawca, prezentowane w tomie przepisy protokolarne, ceremonialne i etykietalne II Rzeczypospolitej Polskiej - oryginalne dzieło stworzone w kilka lat po odzyskaniu niepodległości – stanowią pomnik sztuki dyplomacji wpisany w polską tradycję narodową, a zarazem głęboko zakorzeniony w tradycji nowożytnej dyplomacji europejskiej.

Biografie
Bezapelacyjnym zwycięzcą głosowania internautów (ponad 50% głosów) w kategorii „W rolach głównych” (biografie, wspomnienia) okazała się książka Rebisu „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”. – Wśród setek opublikowanych w Polsce pamiętników sybirackich ten rzeczywiście zdecydowanie się wyróżnia. Autor napisał go sprawnie, dobrze uprzednio przemyślawszy. Pisał przede wszystkim dla odbiorcy amerykańskiego, ale i Polak może czytać jego wspomnienia bez poczucia, że ciągle tłumaczy mu się oczywistości. Na uznanie zasługują także działania wydawcy, który dobrze przygotował książkę do druku i sprawnie ją wypromował, zatem nic dziwnego, że wyniki sprzedaży i głosowania może uznać za więcej niż zadowalające. – podkreślał zalety publikacji Roman Sidorski. – Przejmujący jest fakt, że opisane zdarzenia widziane są oczami małego chłopca. Uważam, że o tej karcie historii (represje sowieckie wobec Polaków) powinno się pisać, mówić i czytać jak najwięcej. Dość już było milczenia na ten temat! – uzasadniała swój wybór internautka, Dorota Pansewicz.

Z kolei najlepsze noty od jury w tej kategorii zyskała biografia wydana przez Krytykę Polityczną: „Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty”. – Udana biografia polskiego socjalisty. Widziałem czasem autora, gdy w pracowni archiwum wylewał siódme poty nad aktami. Praca objawiła się w finalnym produkcie. – opowiadał Dariusz Wierzchoś. Autorem książki jest Andrzej Friszke, profesor historii, badacz dziejów najnowszych Polski, w latach 80. redaktor „Tygodnika Solidarność”.

O historii niebanalnie
Kontrowersyjny temat podjął autor nagrodzonej w kategorii „Historia niebanalna” (publikacje popularyzujące historię) książki: „Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji”, wydanej przez wydawnictwo Iskry. - Dobrze wydana, świetnie napisana historia prostytucji do zdecydowanie nienaukowego zastosowania. Temat na pewno nie został wyczerpany, autor na pewno też nie zgłębiał źródeł i literatury tak starannie, jak chociażby Peter Heather, ale głupot nie napisał, a czyta się to znakomicie. Gawędziarski styl, popularyzacja w starym dobrym stylu. – opisuje Roman Sidorski.

Nagrodę jury otrzymała zaś publikacja wspomnianego Petera Heathera „Imperia i barbarzyńcy”, opublikowana przez wydawnictwo Rebis. – Książka ta nie dość, że w sposób stosunkowo prosty i zrozumiały wyjaśnia zawiłości początków europejskiej historii, to jeszcze prezentuje całkiem nowy sposób interpretacji wędrówek barbarzyńskich ludów. Dzięki temu będzie interesująca zarówno dla mało obeznanych z historią czytelników, jak i dla tych, którym temat ten obcy nie jest. – uzasadniała wybór jury Małgorzata Gołaszewska.

– Organizując „Historię zebraną”, mieliśmy na celu przede wszystkim promocję dobrej literatury historycznej. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jego przebiegu – kwituje Michał Świgoń z redakcji Histmag.org. W 2011 roku odbędą się jeszcze trzy edycje plebiscytu, najbliższa z nich – w czerwcu. Zwycięskie publikacje wezmą udział w rywalizacji o tytuł książki roku.

Inicjatywie patronują: Tygodnik Powszechny, Polski Związek Bibliotek, Archeologia Żywa, ksiazka.net.pl, Odkrywca, dlastudenta.pl.

Autor: ktosik, 2011-04-19 12:21:54

Lubię to
 Lubi to 0 osób
 Kliknij, by dołączyć
Zobacz też
Słowa kluczowe: historia, zebrana,

Podobne newsy:

» Plebiscyt "Historia zebrana 2011"
67%
» Nominacje plebiscytu "Historia zebrana 2011"
67%
» "Historia zebrana 2011" czyli najlepsi według ...
67%
» Historia jest tęsknotą za przestrzenią
57%
» Internauci wybiorą najlepsze książki ...
57%
 
Podobne artykuły:

» Nowe materiały do sekcji cRPG!
50%
» Nowa solucja!
50%
» Garstka nowości.
50%
» Porcja materiałów do sekcji cRPG
50%
» Nowości w sekcji cRPG!
50%

Mamy 1 zapisanych komentarzy

_Kinga
2011-04-26 19:07:11
| Odpowiedz
Fajny blog ;) Zajrzysz też na mój?: http://jk-library.bloog.pl/ zapraszam ;) Pozdrawiam Kinga ;DD


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.


Dodaj komentarz, użytkowniku niezarejestrowany

Imię:
Mail:

Stolica Polski:Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
Artykuły

Literatura
Główne Menu


Polecamy

Patronujemy
Aktywność użytkowników
madda99 zarejestrował się! Witamy!
_bosy skomentował Blood 2: The Chosen - recenzja
_vbn skomentował Mapy Starego Świata
wokthu zarejestrował się! Witamy!
_Azazello Jr skomentował Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. "Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow - recenzja
Gabbiszon zarejestrował się! Witamy!
Liskowic zarejestrował się! Witamy!
_Kamila skomentował "Brudnopis", Siergiej Łukjanienko - recenzja

Więcej

0.047 sek