Recenzje >> Książki >> H.P. Lovecraft - biografia

| | A A


Autor: tg
Data dodania: 2012-05-24 13:15:56
Wyświetlenia: 3224

"H.P. Lovecraft - biografia", S.T. Joshi - recenzja

Howard Phillips Lovecraft – chyba każdy miłośnik fantastyki zna lub chociaż słyszał to nazwisko. Autor niezwykłych opowiadań grozy, twórca mitologii Cthulhu, niezwykle inteligentny człowiek, którego pośmiertna sława wciąż i wciąż rośnie. Jednym zdaniem – Samotnik z Providence…

Wydawnictwo Zysk i s-ka odważyło się na nieco nietypowy krok. W roku 2010 jego nakładem ukazała się obszerna, zawierająca niemal 1200 stron biografia Lovecrafta, napisana przez S.T. Joshiego. Krok nietypowy, ponieważ książka sporo kosztuje, a skierowana jest raczej do grupy docelowej niż do potencjalnego przypadkowego czytelnika. Miłośnik prozy HPL’a kupi ją bez mrugnięcia okiem, spragniony nieznanych faktów z życia nieżyjącego pisarza, jednakże ktoś, komu obce są mity Cthulhu, prawdopodobnie do niej nie zajrzy.

Twórca tego kolosa w twardej oprawie zbierał do niego materiały przez dwie dekady, w efekcie czego powstało dzieło ambitne, zawierające przekrój przez życie Samotnika z Providence. Ogrom pracy Joshiego zaowocował skrupulatnym przedstawieniem faktów, poglądów osób najbliższych i tych dalszych Lovecraftowi, jego relacji z matką, rodziną, ale także z założycielami dwóch amatorskich stowarzyszeń, do których należał. Sporo miejsca poświęcono myśli filozoficznej Samotnika z Providence, niemało jest także przytoczonych opinii za i przeciw Lovecraftowi. Autor potraktował pracę nad książką bardzo skrupulatnie, omówił w niej chyba każdy aspekt życia HPL’a.

Bardzo wartościową cechą biografii są także dokładne, obszerne analizy utworów Samotnika, wzbogacone o genezę ich powstawania, publikacje i opinie osób zainteresowanych. S.T. Joshi nie stroni ani od subiektywnej krytyki, ani od pochwał, nie brak również porównań i przytoczenia widocznych wpływów, jakimi cechowała się twórczość Lovecrafta. Co ważne, autor książki bardzo wiele miejsca poświęca wczesnemu dzieciństwu HPL’a, zgłębianym przez niego naukom, zainteresowaniom, w tym poezji, której tworzeniem Lovecraft pasjonował się przez długie lata, zanim rozpoczął podróż w świecie mitologii Cthulhu.

Czytając biografię, można ją podzielić w zasadzie na dwie części. Jedna z nich dotyka filozofii Lovecrafta, natomiast druga i obszerniejsza koncentruje się na kronikarskim opisie faktów. Autor nie unika subiektywnych komentarzy, gdyż, jak sam pisze: „Moim priorytetem nie jest obiektywność, lecz uczciwe przedstawienie poglądów Lovecrafta w sposób, w jaki sam nie jest już w stanie tego zrobić. Nie widzę powodu, by w trakcie tego procesu nie dzielić się moimi własnymi przekonaniami”. Takie, a nie inne podejście autora do życia HPL’a czyni go jednym z jego największych fanów, a jego subiektywność nadaje książce charakteru osobistego. Dostaliśmy więc do rąk pozycję z jednej strony niezwykle bogatą w szczegóły, efekt biograficznej i reporterskiej pracy najwyższych lotów, a z drugiej kronikę życia Samotnika z Providence wzbogaconą o osobiste podejście autora i ukazaną często jego oczami.

Tytuł: H.P. Lovecraft. Biografia
Tytuł oryginalny: H.P. Lovecraft: A Life
Autor: S.T. Joshi
Przekład: Mateusz Kopacz
Wydawca: Zysk i S-ka
ISBN: 978-83-7506-480-3
Format: 1180s. 155×235mm; oprawa twarda
Lubię to
 Lubi to 0 osób
 Kliknij, by dołączyć
Zobacz też
Słowa kluczowe: howard, philips, lovecraft, joshi, zysk

Podobne newsy:

» Rocznica śmierci Lovecrafta
75%
» Nowe wersja Zaginionego
31%
» Krwisty wieczór w Poznaniu
20%
» Schwarzenegger znów Conanem!
18%
» "Taniec ze smokami" Martina - zwiastun książki
18%
 
Podobne artykuły:

» Spoczywaj w pokoju - opowiadanie
55%
» Biografia Lovecrafta
40%
» Bluźnierczy przekład!
40%
» Wezwanie - recenzja
22%
» Lodowy smok - recenzja
20%


Dodaj komentarz, użytkowniku niezarejestrowany

Imię:
Mail:

Stolica Polski:Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
Artykuły

Literatura
Główne Menu


Polecamy

Patronujemy
Aktywność użytkowników
madda99 zarejestrował się! Witamy!
_bosy skomentował Blood 2: The Chosen - recenzja
_vbn skomentował Mapy Starego Świata
wokthu zarejestrował się! Witamy!
_Azazello Jr skomentował Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. "Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow - recenzja
Gabbiszon zarejestrował się! Witamy!
Liskowic zarejestrował się! Witamy!
_Kamila skomentował "Brudnopis", Siergiej Łukjanienko - recenzja

Więcej

0.104 sek