Recenzje >> Książki >> Po drugiej stronie lustra

| | A A


Autor: ktosik
Data dodania: 2012-11-01 14:29:12
Wyświetlenia: 4125

"Po drugiej stronie lustra", Umberto Eco - recenzja

Po drugiej stronie lustra to zbiór esejów, w których światowej sławy pisarz rozprawia się z wieloma dziedzinami życia społecznego przyglądając im się pod lupą semiotyki, czyli teorii o znakach, symbolice i znaczeniu słów. Autor porusza różnorodne kwestie – od tytułowych luster, przez malarstwo, po literaturę science-fiction, skrupulatnie doszukując się w nich „znaku, reprezentacji, iluzji, obrazu” (taki podtytuł nosi książka).

Wiele z esejów zawartych w tym tomie to opracowania znanych utworów literackich, inne poruszają zagadnienia natury czysto akademickiej (czytelnik odnajdzie w zbiorze między innymi problemy semantyczne, filozoficzne, a nawet interdyscyplinarne). Kolejne eseje to polemiki, krótkie odczyty wygłoszone przez Umberto Eco, a w końcu luźniejsze wywody na zgoła nic nie znaczące – przynajmniej pozornie – tematy. Piękno i kunszt pisarski włoskiego eseisty zasadza się nie na aspektach tematycznych, a na tym, że niemal każdy tekst to inne spojrzenie na problem – raz Umberto Eco wychodzi od znaków i tam szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania, innym razem po prostu stara się pokazać czytelnikowi swój punkt widzenia na dane zagadnienie, bez zbędnych analiz; a jeszcze innym przeprowadza poważny dyskurs, porzucając tym samym prostotę przekazu na rzecz trudnej, acz logicznej argumentacji, ocierając się w trakcie tego o formę stricte naukową.

Umberto Eco komentuje, wskazuje, naucza, analizuje lub polemizuje z utartymi schematami i nienaruszalnymi – jak dotąd – ogólnie przyjętymi i przez to uznawanymi za te jedynie właściwe – prawdami. Robi to w sposób interesujący, „bawiąc się” językiem, który w jego wykonaniu jest niezwykle plastyczny, ale i czasem także wieloznaczny. Żeby była jasność – nie jest to mankament, bo jak zauważa tłumacz, pewne problemy ze zrozumieniem mogą wynikać ze znaczenia słów w danym języku, o czym też przestrzega niejednokrotnie sam autor. A jeśli dodamy do tego fakt, że czasem pisarz wprowadza pewne niejasności, próbując z nich wyciągnąć nową jakość... No cóż, lektura łatwa nie jest, ale z pewnością wartościowa.

Kolejną cechą charakterystyczną esejów jest bezkompromisowość. Umberto Eco ma zazwyczaj określone zdanie na dany temat i stara się je obronić „wszechwładnymi” słowami, szukając także dziur we własnej siatce myślowej. Niektóre teksty są językowo tak misternie uplecione, że warto do nich wracać dla samej frajdy – nie tylko poznawczej, ale i także rozrywkowej.

W zasadzie jedynym minusem zbioru jest to, że pisarz czasem zbytnio rozpędza się w swoich dociekaniach i czytelnik, by w pełni zrozumieć wywód, musi wracać do zdań poprzednich, a czasem do kilku akapitów wstecz i w nich szukać zagubionego sensu. Jest to literatura wymagająca, ale i też wiele dająca. Niełatwo o podobną w natłoku dzisiejszych nowostek, niestety, więc jest ona tym cenniejsza.

Uważam, że Po drugiej stronie lustra to doskonały prezent dla językoznawców, filozofów, humanistów wszelkiej maści. Zastanowiłbym się natomiast nad podarowaniem książki czytelnikowi, który poszukuje jedynie czystej radości i rozrywki jaką daje czytanie – mamy tu do czynienia z literaturą fachową, w której autor szczodrze operuje pojęciami z zakresu semiotyki, filozofii i lingwistyki, gdzie niektóre linijki musiałem rozszyfrowywać ze słownikiem, a i sens jakoś nie zawsze mógł do mnie dotrzeć. Znaczy to tylko tyle, że niektóre eseje mogą być ciężkostrawne i prócz chęci warto mieć pewne przygotowanie z zakresu choćby filozofii i językoznawstwa. Ale żeby była jasność: nikomu lektury nie odradzam. Jeśli czujecie się na siłach, i co ważniejsze szukacie czegoś nowego, dotyka was przemożny głód wiedzy, to z pewnością warto zajrzeć do tej książki! 

Tytuł: Po drugiej stronie lustra i inne eseje. Znak, reprezentacja, iluzja, obraz
Autor: Umberto Eco
Wydawca: W.A.B.
Premiera: 25 lipca 2012
Wydanie: I
Tytuł oryginału: Sugli specchi e altri saggi
Przekład: Joanna Wajs
Oprawa: twarda
Format: 14,2 x 20,2 cm
Liczba stron: 488
ISBN 978-83-7414-902-0
Gatunek: eseje

Książkę do recenzji dostarczyło Wydawnictwo W.A.B.
Lubię to
 Lubi to 0 osób
 Kliknij, by dołączyć
Zobacz też
Słowa kluczowe: po, drugiej, stronie, lustra, umberto, eco, wab

Podobne newsy:

» Premiera "Szaleństwa katalogowania" już wkrótce
33%
» Konkurs dla autorów pod szkrzydłami W.A.B.!
22%
» W.A.B. na 15. Targach Książki!
20%
» Intrygująca propozycja WAB-u
18%
» W.A.B. na Conrad Festiwal 2011
18%
 
Podobne artykuły:

» Szaleństwo katalogowania - recenzja
31%
» Cmentarz w Pradze - recenzja
27%
» Makbet - recenzja
18%
» Szóste najmłodsze - recenzja
17%
» Kupiliśmy Zoo - recenzja
17%


Dodaj komentarz, użytkowniku niezarejestrowany

Imię:
Mail:

Stolica Polski:



Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.




Artykuły

Literatura
Główne Menu


Polecamy

Patronujemy
Aktywność użytkowników
madda99 zarejestrował się! Witamy!
_bosy skomentował Blood 2: The Chosen - recenzja
_vbn skomentował Mapy Starego Świata
wokthu zarejestrował się! Witamy!
_Azazello Jr skomentował Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. "Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow - recenzja
Gabbiszon zarejestrował się! Witamy!
Liskowic zarejestrował się! Witamy!
_Kamila skomentował "Brudnopis", Siergiej Łukjanienko - recenzja

Więcej





0.104 sek