Recenzje >> Książki >> Ja inkwizytor. Wieże do nieba

| | A A


Autor: Greg
Data dodania: 2013-07-10 12:24:13
Wyświetlenia: 13346

"Ja inkwizytor. Wieże do nieba", Jacek Piekara - recenzja

Cykl inkwizytorski, opowiadający o przygodach Mordimera Madderdina, to w pewnym sensie dzieło życia Jacka Piekary, które przyniosło mu niemałą popularność. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w dobie popularyzacji alternatywnych nośników literatury, ktoś wpadł na to, aby wydać jedną z książek z tej serii w formie audiobooka.

Ja, inkwizytor. Wieże do nieba składa się z dwóch minipowieści. Pierwsza z nich, Dziewczyny Rzeźnika opowiada o tym, jak młody Madderdin, jeszcze jako akolita pracujący pod czujnym okiem Mistrza Inkwizytora Knottego, próbuje rozwiązać zagadkę serii morderstw popełnionych na młodych dziewczętach pracujących na dworze w Lachstein. W drugiej minipowieści, Wieżach do nieba, nasz bohater, już awansowany do rangi inkwizytora, prowadzi śledztwo w sprawie praktyk czarnoksięskich, rzekomo uprawianych przez słynnego budowniczego katedr i kościołów.

Fabuły obu tych utworów, mimo iż na pierwszy rzut oka (ucha?) mogą wydawać się dość ciekawe, niestety rozwijają się w strasznie ślamazarnym tempie. Opisy pokojów, uliczek, ludzi, przedmiotów itp. ciągną się w nieskończoność. Rozumiem, że w kontekście zagadek kryminalnych może to mieć jakiś cel, ale co za dużo, to niezdrowo. Przez opisowe ekscesy autora słuchanie audiobooka bardzo się w dłuży.

Nie pomaga też toporny styl Piekary. Efekt odwrotny do zamierzonego osiągają zwłaszcza nieudane wstawki… ekchem… humorystyczne.

Jeśli chodzi o postać tytułowego inkwizytora, to jest ona dosyć płaska. Mimo iż możemy obserwować rozwój kariery Mordimera, jego osobowość nie ulega żadnym zmianom. Makabryczne doświadczenia najwyraźniej nie wywierają na nim żadnego wrażenia.

Ogólnie rzecz biorąc, historie zawarte w Ja, inkwizytor… nie powalają, natomiast samo wykonanie audiobooka jak najbardziej zasługuje na pochwałę. Biblioteka Akustyczna porządnie wykonała swoją robotę, od oprawy graficznej poczynając, na produkcji dźwięku kończąc. Czytający Janusz Zadura jak zwykle stanął na wysokości zadania, bezbłędnie, w sposób niezwykle żywy i przekonujący wcielając się w całą gamę postaci występujących w minipowieściach.

Podsumowując, wszyscy fani Jacka Piekary powinni być zadowoleni z opisywanego audiobooka. Niestety nie mogę polecić go pozostałym. Mnie osobiście przesłuchanie "Ja, inkwizytor. Wieże do nieba" nie zachęciło do zapoznania się z innymi przygodami Inkwizytora Mordimera Madderdina.

Autor: Jacek Piekara
Czyta: Janusz Zadura
Długość: 12 godz. 33 min.

Książkę do recenzji dostarczyła Bilbioteka Akustyczna
Lubię to
 Lubi to 1 osób
 Kliknij, by dołączyć
Zobacz też
Słowa kluczowe: ja, inkwizytor, wieże, do, nieba, jacek, piekara, biblioteka, akustyczna

Podobne newsy:

» Ja, Inkwizytor
53%
» "Wroniec" Dukaja na deskach teatru
17%
» Spotkania z Jackiem Dukajem
15%
» Spotkanie z Jackiem Dukajem
15%
» "Wroniec" Dukaja w półfinale!
15%
 
Podobne artykuły:

» Czarna Bandera - recenzja!
14%
» Smykałka do wojny - recenzja
13%
» Przypadek Morrowa - recenzja
13%
» Wyprawa do Imperium Mroku - recenzja
13%
» Chrystus Pan. Droga do Kany - recenzja
12%

Mamy 1 zapisanych komentarzy

ktosik
2013-07-10 22:57:34
| Odpowiedz
moim zdaniem nie każda książka jest odpowiednia do przetworzenia na dźwięk. Wcale nie zmienia to faktu, że akurat ta część serii o Mordimerze jest najzwyczajniej w świecie słaba. Ja bym nie podołał takiemu audiobookowi :)


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.


Dodaj komentarz, użytkowniku niezarejestrowany

Imię:
Mail:

Stolica Polski:Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
Artykuły

Literatura
Główne Menu


Polecamy

Patronujemy
Aktywność użytkowników
madda99 zarejestrował się! Witamy!
_bosy skomentował Blood 2: The Chosen - recenzja
_vbn skomentował Mapy Starego Świata
wokthu zarejestrował się! Witamy!
_Azazello Jr skomentował Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. "Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow - recenzja
Gabbiszon zarejestrował się! Witamy!
Liskowic zarejestrował się! Witamy!
_Kamila skomentował "Brudnopis", Siergiej Łukjanienko - recenzja

Więcej

0.140 sek