Artykuły >> Literatura >> Swojego nie macie, cudzego nie znacie - o wartych lektury książkach fantastycznych dla dzieci i młodzieży

| | A A


Autor: downbylaw
Data dodania: 2011-07-15 20:41:15
Wyświetlenia: 6073

Swojego nie macie, cudzego nie znacie - o wartych lektury książkach fantastycznych dla dzieci i młodzieży

A może by tak ktoś poskładał literki?

Pamiętam, że gdzieś do piątej klasy podstawówki nie lubiłem czytać. Pisanie było dla mnie męczarnią, na dyktandach waliłem błąd za błędem. Bodajże trzydziestostronicowym Psem, który jeździł koleją katowałem się przez dwa popołudnia. Dramat. Książki zwyczajnie nie sprawiały mi przyjemności i w efekcie znacznie chętniej spędzałem czas przed telewizorem, otoczony klockami lego czy innymi zabawkami.

Później, na gwiazdkę, dostałem od brata pewną książkę i wsiąknąłem. Może znacie ten tytuł: to był Hobbit, czyli tam i z powrotem. Jakiś rok później, w może dziesięć dni, połknąłem wszystkie trzy tomy Władcy Pierścieni. Dobrze ponad tysiąc stron. Niezły postęp, jak sobie przypomnę tego nieszczęsnego czworonoga od pociągów.

Co i rusz gdzieś słychać, że nie czyta się dzisiaj książek. Że dzieciaki preferują gry komputerowe, filmy, telewizję, pite ukradkiem piwo i przekradanie się na dyskoteki. Że, zamiast grzecznie wchłaniać szkolne lektury i zachwycać się pięknem literatury, wolą obejrzeć profil kumpla na facebooku albo poplotkować z kumpelą przez gadu-gadu. A później, wiadomo: braki w ortografii, wyobraźnia jakaś taka uboga, kreatywność i słownictwo na poziomie bliskim zera. Można by odnieść wrażenie, że bez książek recydywa murowana, nie ma zmiłuj.

Przeciętny śmiertelnik na jakimś etapie znudzi się biadoleniem i zada sobie pytanie, z czego to wynika i ewentualnie co z tym fantem można zrobić. Czy w ogóle da się coś zrobić?

Po pierwsze, wypadałoby się przez chwilę pobawić w obalanie mitów. Mit podstawowy i kompletnie nie przystający do rzeczywistości to ten, że dzieci i młodzież po książki nie sięgają z tej prostej przyczyny, że czarne literki na białym papierze nie są wystarczająco atrakcyjne w porównaniu z olśniewającymi grafiką i oferującymi interaktywność grami. Nic bardziej mylnego, a udowodnić to bardzo łatwo, bo wystarczy powołać się na statystyki: siedem tomów Harry'ego Pottera sprzedało się w liczbie ponad 400 milionów (sic!) kopii, co daje średnią blisko 60 milionów na tom. W porównaniu z takimi liczbami gry na komputery czy konsole wypadają raczej blado: gigantyczny sukces The Sims na komputery PC to 16 milionów sprzedanych kopii, a bestsellery na konsole sporadycznie przekraczają 10 milionów kopii.

Nie do końca byłbym też skłonny zgodzić się, że książki przegrywają rywalizację z telewizją oraz internetem. Z rozmów z gimnazjalistami (do których z racji zawodu nauczyciela mam sporo okazji) wynika, że oba te media stanowią zazwyczaj środek zastępczy w obliczu lepszego lekarstwa na nudę. Blog kumpla szybko idzie w odstawkę, gdy rodzice przyniosą z wypożyczalni DVD z Piratami z Karaibów, a programy pokroju X-Factor czy Top Model może i stanowią dla młodego odbiorcy coś na kształt socjologicznej ciekawostki — można o tym pogadać z kolegami, pośmiać się i pokłócić – ale po dwóch tygodniach dzieciaki zapominają o tym, że podobne kuriozum w ogóle istniało. Dla kontrastu: poproście pierwszą z brzegu czternastolatkę o streszczenie pierwszej części Zmierzchu. Tylko wcześniej lepiej się upewnijcie, czy macie wystarczająco dużo czasu…


Czary i wampiry to nie wszystko

Wspominałem powyżej o bestsellerach totalnych i niekwestionowanych w postaci książek J.K. Rowling czy Stephenie Meyer. Wiele o nich napisano i nie zamierzam tu wdawać się w dywagacje na temat ich literackich zalet i wad. Warto zwrócić jednak uwagę na to, co te książki zdziałały: sprawiły mianowicie, że potężne rzesze nastolatków rzuciły wszystko w kąt i usiadły do czytania. Rzecz absolutnie niesłychana, jeśli popytać praktykujących polonistów, bo zagonić tę samą młodzież do szkolnych lektur to zadanie równie wykonalne, co namówienie lodówki, żeby się sama wniosła na trzecie piętro. Zdarzają się oczywiście uczniowie sumienni, którzy pochłaniają zadane książki, ale… nie trzeba geniusza empatii, żeby widzieć, jaką mizerną im to sprawia frajdę. Czemu?

Spójrzmy na listę. Co czytają dzieci pod koniec podstawówki? Nieśmiertelnego Robinsona Cruzoe, W pustyni i w puszczy, Anię z Zielonego Wzgórza i Przygody Tomka Sawyera. Najnowszym tekstem wśród lektur jest Inna? Jurgielewiczowej — najwyraźniej po roku 1975 nie napisano niczego, co nadawałoby się dla ucznia szkoły podstawowej. Ubóstwianą (liczby naprawdę nie kłamią) przez młodych odbiorców fantastykę reprezentuje tylko Lewis z Lwem, Czarownicą i starą szafą. Książka niby nieśmiertelna, ale już jednak nie pierwszej młodości.

Jak ma się sprawa w gimnazjach? Jeszcze gorzej, szczerze powiedziawszy. Żeromski, Sienkiewicz (i to bynajmniej nie obfitująca w akcję i humor Trylogia) czy Prus. Dla picu powieść młodzieżowa Musierowicz, Bahdaja czy Siesickiej — dla większości uczniów twórczość niemal przedwojenna, zarówno pod względem języka, jak i treści. O fantastyce można zapomnieć, chyba że trafi się nauczyciel-fanatyk. A co z nią nie tak? Trędowata jakaś, czy jak?

Ano nie trędowata. Po prostu nieznana. Bo okazuje się, że Harry Potter to i owszem, że Zmierzch jak najbardziej... ale, co poza tym? Czy to wszystko, co anglojęzyczna fantastyka ma młodzieży do zaoferowania? Czy może to nasi wydawcy nie chcą nic tłumaczyć? Nie jest tak źle: jest jeszcze Philip Pullman i jego Mroczne Materie, jest Susanne Collins i Igrzyska Śmierci, są książki Gartha Nixa… i Koralina Gaimana… i Pratchetta seria o Wolnych Ciutludziach… i o Nomach… i o Johnnym Maxwellu…

Jest co czytać. Mnóstwo książek tylko czeka, żeby trafić w ręce młodych czytelników i rozkochać ich w połykaniu słów utrwalonych na papierze. Trzeba tylko wiedzieć o ich istnieniu. I taki jest cel tego tekstu: chciałbym przybliżyć Wam kilka książek, które gdzieś tam czekają, aż je odkryjecie — jeśli nawet nie dla siebie, to dla dzieci czy młodszego rodzeństwa. Książek nie mniej wartościowych niż szkolne lektury, a z pewnością bardziej wciągających i na czasie.


Co to takiego ta dystopia?

Czym jest utopia, większość z nas pamięta najpewniej ze szkoły, wystarczy więc przypomnienie krótkie i mocno upraszczające: utopia to utwór, w którym przedstawione jest społeczeństwo funkcjonujące według zasad zapewniających powszechny dobrobyt i błogostan. W efekcie utopia jest często sposobem wyrazu poglądów politycznych, filozoficznych, etycznych. Antyutopia, jak nietrudno przewidzieć, jest czymś przeciwnym — wizją społeczeństwa ograniczonego przez system, w ramach którego żyje; społeczeństwa zmagającego się z rozmaitymi trudami i niedostatkiem. Jako przykład najłatwiej chyba wskazać Rok 1984 Orwella.

Jest też trzeci termin: dystopia. Twór to specyficzny, a jego wyjątkowość polega na stopniowej zmianie perspektywy. O ile na początku dystopii czytelnikom może się wydawać, że przedstawionej społeczności niczego nie brakuje, o tyle wraz z rozwojem akcji i zdobywaniem wiedzy przez bohatera, okazuje się, że powszechne szczęście to fałsz i ułuda.

To właśnie do kategorii dystopii należy wydana w 1993 roku powieść amerykańskiej autorki Lois Lowry Dawca (The Giver). Powieść ta, uhonorowana prestiżowym medalem Johna Newbery (dla wkładu w amerykańską literaturę dziecięcą), to opowieść o dwunastolatku imieniem Jonas dorastającym w pozornie utopijnym społeczeństwie nie znającym wojen, przestępstw czy chorób.

Akcja Dawcy rozpoczyna się, gdy Jonas i jego rówieśnicy przygotowują się do ceremonii przydziału — uroczystości, podczas której Starszyzna wyznacza młodym członkom społeczności zadania w nadchodzącym, dorosłym życiu. W oparciu o uzyskane wcześniej wyniki i ocenę uzdolnień, rówieśnicy Jonasa zostają oddelegowani do pracy fizycznej, naukowej, do nauczania, opieki nad dziećmi i tym podobnych. Nieoczekiwanie Jonasowi przypada w udziale zadanie zupełnie nietuzinkowe — ma on bowiem zostać nowym Odbiorcą wspomnień, a takowy w całej społeczności jest tylko jeden. Kim jest tajemniczy Odbiorca? Nikt nie potrafi odpowiedzieć Jonasowi na to pytanie — nikt poza starcem, który kiedyś sam pełnił tę funkcję, teraz natomiast został tytułowym Dawcą. Młody bohater rozpoczyna bardzo dziwne szkolenie — szkolenie, które na zawsze odmieni znacznie więcej niż tylko jego życie.

Świat, który Lowry przedstawia w Dawcy, wydaje się w pierwszej chwili cudownie wygodny, bezpieczny, logiczny i uporządkowany. Ludzie nie znają w nim wojen, nie doświadczają niedostatku, krzywd, bólu, cierpienia; nie ma bezrobocia, ubóstwa, głodu. Raj? Tylko pozornie. Kiedy Jonas rozpoczyna swoje szkolenie, okazuje się, że aby społeczeństwo funkcjonowało w takich warunkach, musiało zapomnieć o wielu elementach składających się na życie, które znamy my — czytelnicy. Ktoś jednak pamiętać musi — i to jest właśnie zadanie Jonasa, który musi przejąć od Dawcy cały ogrom wspomnień składających się na to, jak ludzkość żyła kiedyś. Okazuje się szybko, że rozwiązanie przyjęte przez społeczeństwo Jonasa ma swoje wady i zalety. Brak wojen, bólu i ubóstwa równoważy brak prawdziwych pasji, wielkich uczuć, brak miłości, marzeń. W opisywanym świecie nie ma przestępstw, ale nie ma też prawdziwych rodzin: są pary dobierane przez starszyznę i obdarowywane dziećmi urodzonymi przez specjalnie w tym celu oddelegowane Matki — najbardziej pogardzaną kastę, której jedynym zajęciem jest zaopatrywanie społeczności w nowych członków. W jednej z robiących największe wrażenie scen okazuje się nawet, że ludzie ze społeczności Jonasa nie widzą kolorów: otaczający ich świat jest szary i nijaki. Stopniowo okazuje się, że Jonas i inni żyją w świecie iluzji, i że cena, którą płacą w żaden sposób nie odpowiada temu, co za nią otrzymują.

Lois Lowry podejmuje w Dawcy bardzo trudny temat. Świat, który opisuje, może wydawać się młodym czytelnikom szczególnie atrakcyjny, bo wyklucza z rzeczywistości to, co zwyczajowo budzi największe obawy. Lowry pokazuje jednak, że wszystko ma swoją cenę, a każde działanie — efekt. W Dawcy poznajemy świat, w którym bezpieczeństwo postawiono na piedestale i wyniesiono do rangi najwyższej wartości; podporządkowano mu absolutnie każdą sferę ludzkiego życia. Jednak Lowry szybko daje nam do zrozumienia, jak daleki od ideału jest taki stan rzeczy. Ile warte jest życie, w którym nie dane jest nam podejmować samodzielnie żadnych ważnych decyzji? Czy bezpieczna droga utartych schematów jest lepsza niż droga porażek, ale i dających satysfakcję sukcesów? Czy gorsza jest frustracja z niespełnionych marzeń, czy może ich zupełny brak? Każde dziecko na jakimś etapie fantazjuje o życiu wiecznym, ale czy życie ma w ogóle smak, jeśli nie wiemy, że kiedyś nadejdzie jego kres? Lowry zadaje te pytania mimochodem, bardzo umiejętnie naprowadzając na nie czytelnika i nie ferując absolutnych wyroków, nie narzucając swojego punktu widzenia. Nie każe odbiorcy myśleć, ale zachęca go do tego, a fenomenalny styl i starannie budowana narracja sprawiają, że nie musi zachęcać długo.

Co istotne, tematyka Dawcy to nie oderwana od rzeczywistości opowieść o złym smoku i pięknej księżniczce, o szkole dla czarodziei czy o nastolatce tracącej głowę dla atrakcyjnego krwiopijcy. To tekst, który młodzi czytelnicy mogą — samodzielnie albo z pomocą nauczyciela/rodzica/starszego rodzeństwa — z łatwością odnieść do świata wokół nas. Wiele z tego, co Lowry dyskretnie krytykuje i poddaje w wątpliwość, widać na każdym kroku. Stopniowo powiększająca się inwigilacja mająca na celu nasze bezpieczeństwo? Postępujące wykluczenie przykrych elementów życia z powszechnej świadomości? Wytyczanie ścieżki życia już we wczesnej młodości, na podstawie testów i badań? Osłabione więzi rodzinne, szarość, powtarzalność? Czy tak wiele nam brakuje do realiów Dawcy?

Czy to w ogóle jeszcze jest fantastyka? Czy może prognoza na świat za parę lat?


Clones, drugs & coming-of-age

Sporą część anglojęzycznej literatury dla młodych czytelników można sklasyfikować jako tzw. coming-of-age literature, literaturę o dorastaniu, osiąganiu pełnoletności. Pełnoletność ta nie ma oczywiście związku z prawem, ale raczej z dorastaniem emocjonalnym i moralnym, mentalnym przeistoczeniem dziecka w dorosłego. Obserwujemy takie dorastanie chociażby w Harrym Potterze, gdzie główny bohater na przestrzeni kolejnych tomów zmienia się z rozbrykanego dzieciaka w podejmującego dojrzałe wybory młodzieńca. Podobnie jest w Koralinie i Księdze Cmentarnej Gaimana, podobnie jest w Mrocznych Materiach Pullmana czy wspomnianym przed chwilą Dawcy Lois Lowry.

Dorastanie jest też jednym z najważniejszych elementów powieści Dom Skorpiona amerykańskiej autorki Nancy Farmer. Nie jedynym, co docenili krytycy obsypując tę wydaną w 2002 roku książkę między innymi honorową nagrodą Johna Newbery, nagrodą imienia Michaela L. Printza oraz najbardziej prestiżową ze wszystkich, National Book Award. Czy zasłużenie?

W Domu Skorpiona Nancy Farmer serwuje młodym czytelnikom wizję zupełnie nieprzystającą do tego, co nam w Polsce zwykle kojarzy się z hasłem literatury młodzieżowej. Głównym bohaterem książki jest chłopiec imieniem Matt, który — jak szybko się dowiadujemy — jest klonem barona narkotykowego zwanego El Patron. Akcja powieści rozgrywa się w kraju zwanym Opium — wąskim pasie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a dawnym Meksykiem, zwanym obecnie Aztlán. Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce, gdzie uprawia się mak i inne rośliny potrzebne do produkcji narkotyków. Rząd Stanów Zjednoczonych przymyka oko na działalność El Patrona, w zamian otrzymując procent od handlu, a także bezpieczną granicę — władca Opium przechwytuje bowiem wszystkich emigrantów z Aztlánu i zamienia ich w przypominającą zombie tanią siłę roboczą.  

Tytułowy Dom Skorpiona to rodzinna posiadłość El Patrona i w konsekwencji Matta. Chłopiec dorasta w nim narażony na kpiny i szyderstwa — niemal wszyscy poza samym El Patronem i paroma bliskimi Mattowi osobami traktują go nie jak człowieka, ale jak zwierzę. Co zresztą nie jest pozbawione racji: jak główny bohater w końcu się przekonuje, jego jedynym zadaniem jest dorosnąć i tym samym zapewnić El Patronowi zestaw nowych, nienaruszonych organów nadających się do przeszczepu. Czy taki koniec jest mu faktycznie pisany?

Nancy Farmer napisała książkę niesamowitą. Dom Skorpiona porusza bardzo trudne i nierzadko bolesne tematy. Z jednej strony mamy problem alienacji Matta i pojawiający się już wcześniej w fantastyce (choć raczej nie w fantastyce dziecięcej) dylemat: co czyni nas ludźmi? Czy klon jest człowiekiem? Ponadto pojawiają się kwestie moralne o znacznie szerszym charakterze, jak choćby sam problem narkotyków, czerpania zysku z cudzych uzależnień, przymykania oczu na zło, czy dokonywanie wyborów pomiędzy złem mniejszym i większym. Nancy Farmer unika tego, co często jest prawdziwą bolączką literatury młodzieżowej, czyli jaskrawego podziału na czerń i biel, chaos i porządek. Mimo bardzo radykalnej wizji, jej opowieść wydaje się bardziej wiarygodna niż wiele „dorosłych” książek, a to głównie ze względu na starannie tworzone postaci. W Domu Skorpiona nie ma postaci stricte dobrych czy złych — to czytelnik sam musi zdecydować czy wydarzenia, które mają miejsce, rozpatrywać w kategoriach szczęśliwych czy nieszczęśliwych. Pozytywni bohaterowie książki Farmer — czyli ci, z którymi czytelnik powinien sympatyzować, jeśli w jakiś sposób utożsamia się z Mattem — popełniają błędy, dają się ponieść emocjom, a ich przeszłość nie jest wcale czysta jak łza. Z drugiej strony postacie negatywne mają swoje dobre cechy, a gdy udzielić im głosu, można się przekonać, że ich motywacje są nie tylko zrozumiałe, ale i częściowo słuszne. Farmer uczy czytelników, że w każdym z nas jest zarówno dobro jak i zło: prawda niby znana i banalna, ale bardzo niewielu pisarzy jest w stanie przedstawić ją w sposób równie przystępny i wciągający, co autorka Domu Skorpiona.

Dualizm ludzkiej natury to nie jedyna rzecz, której Farmer poświęca tyle uwagi. Na szczególną pochwałę zasługuje fakt, że jej powieść czyta się z zapartym tchem, podczas gdy nie znajdziemy w niej bodajże ani jednej sceny walki. Ursula Le Guin, kiedy pisała o Domu Skorpiona, zaznaczyła, że w tej książce problemy, z którymi musi zmierzyć się główny bohater nigdy nie są rozwiązywane za pomocą przemocy. Domu Skorpiona nie można określić mianem powieści pacyfistycznej, jednak przekaz Farmer jest bardzo czytelny: zamiast walczyć, lepiej myśleć. Rozwiązanie zawsze istnieje. Nie zawsze proste, łatwe i przyjemne, ale zawsze jest inne wyjście.

W Domu Skorpiona, wśród innych godnych uwagi wątków, pojawia się wątek romantyczny. Wątek, który — tak jak główny bohater — dojrzewa przez lata i w efekcie, choć nie jest elementem najważniejszym i Farmer poświęca mu stosunkowo mało miejsca, to wychodzi bardzo naturalnie i wiarygodnie. A chyba nic nie jest ważniejsze niż możliwość całkowitego, niezaburzonego najdrobniejszym detalem zatopienia się w lekturze.


Siekierą go, siekierą!

Trzecią i za razem ostatnią książką, której chciałbym tutaj poświęcić nieco uwagi jest — nawiasem mówiąc już kiedyś recenzowany na łamach naszego portaluDzikus. Dziełko Davida Almonda i Dave'a McKeana wpisuje się w nurt książek obrazkowych (picture books). Utwory tego typu — łączące intrygującą grafikę na bardzo wysokim poziomie i niebanalny tekst o typografii specjalnie dostosowanej do wymogów treści — zyskały na zachodzie sporą popularność, podczas gdy u nas pozostają swoistym novum. Tytuły takie jak The Viewer Gary'ego Crewa i Shauna Tana, czy dostępne na polskim rynku Wilki w ścianach Neila Gaimana i Dave McKeana to utwory specyficzne, bowiem pod względem graficznym mogą konkurować z najlepszymi komiksami, a w warstwie literackiej zachwycają zwięzłością i stylem.

Dzikus opowiada historię nastoletniego Blue, który ma nie lada powody do zmartwień. Nie dość, że musi poradzić sobie ze śmiercią ojca, to jeszcze w szkole pada ofiarą lokalnego chuligana. Jedyna pomoc na jaką może liczyć, to mało przydatna porada szkolnej psycholog, aby przelewał swoje uczucia na papier. Blue szybko ma dość tego emocjonalnego ekshibicjonizmu i zaczyna pisać coś zupełnie innego: historię żyjącego nieopodal Dzikusa. Jego bohater jest nieokrzesanym outsiderem, groźnym i silnym, bezlitosnym i samowystarczalnym. Z początku pisanie o nim pozwala Blue uwolnić się od ponurych myśli. Jednak w pewnym momencie granica między światem fikcji i rzeczywistością staje się niebezpiecznie wątła, a Dzikus wkracza w życie Blue z mrożącym krew w żyłach wrzaskiem…

Książka Almonda i McKeana to najtrudniejsza z wymienionych trzech pozycji, ale też — prawdopodobnie przez to, że jest tak krótka — najbardziej z nich wymowna. Na jej wyjątkowość składa się parę czynników.

Pierwszym z nich jest na pewno styl. Narracja w książce prowadzona jest na dwa sposoby: przez dorosłego Blue wspominającego wydarzenia z dzieciństwa oraz przez jego młodszego odpowiednika, w postaci dziecięcych opowiadań o Dzikusie. Zgrabna, dojrzalsza proza przeplata się ze zdaniami nieporadnymi, w których roi się od błędów ortograficznych — nie dość, że czyta się to fenomenalnie, to niektóre z językowych wpadek małego Blue potrafią rozbawić do łez. Co fascynujące, niezdarna narracja ujmuje brutalnego realizmu opowieść, czyniąc ją tym samym bardziej strawną dla młodego odbiorcy.

Olbrzymie wrażenie robią ilustracje McKeana. Powala nieco przesadzona, groteskowa kreska, a niesamowita, bardzo stonowana kolorystyka tworzy niepowtarzalny klimat. McKean pokazuje postacie zniekształcone, ale w jakiś sposób bardziej wiarygodne i ludzkie niż wymuskane, oddane z fotograficzną precyzją wytwory grafików lubujących się w hiperrealizmie. Co istotne, tekst Almonda i ilustracje McKeana doskonale się ze sobą komponują i uzupełniają, a w efekcie całość jest czymś więcej niż tylko sumą grafiki i prozy. To mroczna, choć nie pozbawiona humoru wizja, która mówi coś bardzo prawdziwego o nas samych.

Największe wrażenie robi właśnie treść Dzikusa. Książka dotyka trudnych spraw i to spraw, które mogą okazać się codziennością olbrzymiej grupy czytelników: o ile bowiem ze stratą ojca radzić sobie muszą tylko nieliczni, o tyle problem prześladowania w gronie rówieśników pozostaje kwestią jak najbardziej aktualną. Dzikus porusza rozmaite tematy: jak radzić sobie z trudnymi uczuciami; jak odnaleźć pewność siebie i siłę niezbędne by stawić czoła przeciwnościom losu; jak pogodzić się ze stratą bliskiej osoby. Almond i McKean pokazują, jak wiele mogą nam dać rodzinne więzi i jak cudownie uzdrawiającym może być proces tworzenia. Z jednej strony kwestionują ograniczające nas normy społeczne, z drugiej jednak — jakby mimochodem — przypominają, do czego są nam one potrzebne. Kiedy przeczytacie tę książkę i zaczniecie myśleć o tym, co autorom udało się w niej zawrzeć, naprawdę trudno będzie uwierzyć, że zmieścili to wszystko na niecałych osiemdziesięciu stronach. I to chyba najlepsza możliwa rekomendacja tej pozycji.


Podsumowanie, czyli o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi

Wszystkie z tych trzech książek dostępne są w polskich przekładach. Dzikus został wydany w 2009 roku przez Zysk i S-kę, więc powinien być wciąż dostępny w rozmaitych księgarniach — zarówno internetowych, jak i tych normalnych. Dawca Lois Lowry i Dom Skorpiona Nancy Farmer to teksty nieco starsze, a że nie sprzedawały się u nas rewelacyjnie — miały tego pecha, że wypłynęły jeszcze przed erą Harry'ego Pottera i boomu na literaturę młodzieżową — dostać je można najprędzej za pośrednictwem allegro.pl lub, rzadziej, w centrach taniej książki. Są to jednak książki emocjonujące, świetnie napisane i bardzo wartościowe, szczególnie dla młodego odbiorcy. Nie są to pozycje lekkie, wręcz przeciwnie, budzą one silne emocje, o których z czytelnikami dobrze porozmawiać. To książki mądre i aktualne, do zapoznania się z którymi zachęcam z całego serca.

Mam nadzieję, że któraś z nich pewnego dnia rozkocha kogoś w czytaniu, tak jak mnie rozkochał Hobbit.



Nota: Powyższy tekst stanowił podstawę prelekcji pod tym samym tytułem wygłoszonej przeze mnie w ramach wrocławskiego konwentu Dni Fantastyki, 25.06.2011. Chętnych do zapoznania się z krótką relacją z tej imprezy zapraszam na stronę http://marcinrusnak.wordpress.com/
Lubię to
 Lubi to 0 osób
 Kliknij, by dołączyć
Zobacz też
Słowa kluczowe: swojego, nie, macie, cudzego, nie, znacie, o, wartych, lektury, książkach, fantastycznych, dla, dzieci, i, młodzieży

Podobne newsy:

» Tolkien powraca!
25%
» Kawerniany konkurs
18%
» Jak nie zginie ludzkość - patronat!
18%
» "Mary i Max" - dziś premiera w polskich kinach!
11%
» Premiera "Dzieci demonów" - fragmenty
11%
 
Podobne artykuły:

» Jak nie zginie ludzkość - fragment!
18%
» Jak nie zginie ludzkość - recenzja!
17%
» Nie będę walczył z dinozaurem jak jakiś debil ...
16%
» Dzieci demonów - recenzja
11%
» Dzieci kukurydzy - recenzja
11%

Mamy 2 zapisanych komentarzy

Nivo
2011-07-15 21:36:24
| Odpowiedz
Ja od siebie mogę do listy dodać pozycję, która mnie swego czasu sporo namieszała w głowie, a była to stara, dobra "Mitologia" Parandowskiego.

"Na początku był Chaos. Któż zdoła powiedzieć dokładnie, co to był Chaos?"

Myślę, że do dziś może ona stanowić dobre narzędzie konwersji, nie tylko dla dzieci i młodzieży.


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
ktosik
2011-07-18 23:30:28
| Odpowiedz
Co do lektur - wiadomo, że mało kto je chce czytać z własnej, nieprzymuszonej woli, ale się nie dziwię. Wystarczy spojrzeć jakie tam tytuły na tych obowiązkowych listach się trafiają - a nie lepiej by inkorporować właśnie takiego Tolkiena (chyba każdy się zgodzi co do wartości literackiej jego dzieł)? Winić raczej należy system, niźli nastolatków, którzy mają większe problemy na głowie, niż owe ciężkostrawne twory literackie... Pamiętam, że nawet ja, osoba lubiąca czytać prawie wszystko i to już od wieku młodzieńczego, przy niektórych pozycjach po prostu nie mogłem usiedzieć i sięgałem do opracowań.

Przy okazji - też zaczynałem od Tolkiena, aczkolwiek (o dziwo!) Hobbit wpadł w me ręce lata później :D


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.


Dodaj komentarz, użytkowniku niezarejestrowany

Imię:
Mail:

Stolica Polski:



Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.




Artykuły

Literatura
Główne Menu


Polecamy

Patronujemy
Aktywność użytkowników
madda99 zarejestrował się! Witamy!
_bosy skomentował Blood 2: The Chosen - recenzja
_vbn skomentował Mapy Starego Świata
wokthu zarejestrował się! Witamy!
_Azazello Jr skomentował Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. "Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow - recenzja
Gabbiszon zarejestrował się! Witamy!
Liskowic zarejestrował się! Witamy!
_Kamila skomentował "Brudnopis", Siergiej Łukjanienko - recenzja

Więcej





0.235 sek