Recenzje >> Książki >> Brudnopis

| | A A


Autor: Arieen
Data dodania: 2009-08-08 18:58:46
Wyświetlenia: 11627

"Brudnopis", Siergiej Łukjanienko - recenzja

Wyobraź sobie, że pewnego dnia przestajesz istnieć – w pamięci rodziny i przyjaciół, we wszelkich rejestrach, dokumentach, spisach. Tracisz mieszkanie (zajmuje je jakaś wredna baba i co gorsza ma akt własności), tracisz pracę (nie poznaje cię własny szef), tracisz nawet zainteresowanie świata (w tym i – na szczęście – policjantów, którzy przyłapali cię na miejscu morderstwa). Jesteś bezdomny, samotny, zdezorientowany i… wolny. Ale nie na długo, gdyż już czeka na ciebie nowy dom, a właściwie wieża. I nowe obowiązki w dziedzinie, w której jesteś najlepszy. Witamy w nowym życiu, panie funkcyjny!
 
Jako miłośniczka klasycznych opowieści fantasy – składniki: magia, elf, epicka bitwa, podróż … - do historii rozgrywających się na ulicach współczesnych miast, czyli urban fantasy, podchodzę z dużą dozą nieufności. Być może po prostu czuje już przesyt literaturą tego typu, być może brakuje mi starych schematów fabularnych – trudno powiedzieć. Po „Brudnopis” Łukjanienki sięgnęłam z umiarkowanym entuzjazmem i tylko „z polecenia” przyjaciółki. Niemniej powieść okazała się ciekawa i literacko smaczna, warto więc wysnuć na jej temat kilka refleksji.

Dużą zaletą „Brudnopisu” jest miejsce akcji: Moskwa. Przyjemnie jest sobie wyobrażać to miasto, szczególnie, że rosyjscy pisarze posiadają dar czynienia go miejscem uroczo-specyficznym i bardzo literackim. Łukjanienko zaprasza nas również do światów równoległych, czyniąc głównego bohatera swojej powieści – Kiryła Daniłowicza Maksimowa – strażnikiem bram do nich. 

„Funkcyjni” to dość oryginalny koncept, z całą pewnością wystarczający do zbudowania na jego bazie ciekawej fabuły – co też Łukjanienko uczynił. Obok wyjaśnień dotyczących funkcji, funkcyjnych i światów równoległych, opowieść obfituje w akcję, więcej akcji i zwroty akcji. Przez to jest bardziej filmowa, aniżeli literacka, co wydaje mi się jednak bardziej zaletą, niż wadą. Mankamentem historii jest raczej brak „głębi”.

Na plus warto zaliczyć kreacje głównych bohaterów. Kirył Daniłowicz Maksimow – obywatel Rosji postawiony w obliczu nakreślonej powyżej sytuacji, mieszkaniec wieży i celnik funkcyjny, to postać bardzo barwna, przekonywująca i ciekawa, acz ustępująca pola Kotii. Kotia, czy też Konstanty, dziennikarz piszący erotyczne teksty do tytułów prasy wszelakiej i przyjaciel Kiryła, to najbardziej ujmująca i zabawna persona w książce.

Narracja prowadzona w pierwszej osobie – o wydarzeniach opowiada Kirył - oparta na prostym, „życiowym” słownictwie, pasuje do powieści, czyni ją bardzo lekką w lekturze, definiuje jako solidną powieść rozrywkową.

Jeżeli coś do „Brudnopisu” nie pasuje, to jest to okładka. Przesadnie mroczna słabo koresponduje z – raczej pogodną – treścią powieści. Podoba mi się natomiast stylizowana na ręczne pismo czcionka, którą wypisano tytuł.

Czy po „Brudnopis” warto sięgnąć? Dla przyjemności, rozrywki oraz ciekawego konceptu – jak najbardziej. Dla głębszych refleksji warto jednak poszukać czegoś innego. 

Brudnopis
Autor: Siergiej Łukjanienko
Tłumacz: Ewa Skórska
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Warszawa
Wydawnictwo: Mag
ISBN 978-83-7480-076-1
 
Lubię to
 Lubi to 0 osób
 Kliknij, by dołączyć
Zobacz też
Słowa kluczowe: brudnopis, siergiej, łukjanienko, mag, recenzja

Podobne newsy:

» Dziewiąty Mag - konkurs!
20%
» Dziewiąty Mag - nasz patronat!
20%
» Dziewiąty Mag - konkurs zakończony!
20%
» Głos A.R. Reystone w dyskusji
20%
» Kawerniany konkurs
17%
 
Podobne artykuły:

» Peanathema - recenzja
40%
» Dziewiąty Mag - recenzja
36%
» Księga Cmentarna - recenzja!
36%
» Księga Cmentarna - druga recenzja
36%
» Błędny krąg - recenzja
36%

Mamy 7 zapisanych komentarzy

Lychnis
2009-08-08 20:33:22
| Odpowiedz
Brudnopis mi się dość podobał, z wyjątkiem "urwanego" zakończenia. Na szczęście Czystopis okazał się lepszy od pierwszej części.

A tak w ogóle to ja wolę Patrole. :P


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
assarhadon
2009-08-10 06:27:37
| Odpowiedz
jest jednak chyba sam styl, jakim posługuje się w książce autor. Jest nie do podrobienia.Trudno go tu charakteryzować - kto czytał, ten chyba wie, co mam na myśli - ale w ogóle książka jest znakomita!


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
Raklenshii
2009-08-11 19:27:15
| Odpowiedz
Czystopis jest straszny. Wszędzie podróże i żadnego porządnego wyjaśnienia. O dziwnych aniołach nie wspominając.

edytka: W sumie funkcyjni też nie są tak strasznie oryginalni. Nie szukając daleko - Łukjanienko napisał "Genom" ze "specami".


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
Lychnis
2009-08-11 22:04:54
| Odpowiedz
Nie no, imho podróże były logiczną kontynuacją tego co się stało pod koniec Brudnopisu i na początku Czystopisu. A anioł był chyba jednym z najdokładniej opisanych funkcyjnych. :)

Chociaż rzeczywiście, obie części bywają momentami nieco chaotyczne.


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
Arieen
2009-08-12 02:40:11
| Odpowiedz
assarhadon napisał/a: "jest jednak chyba sam styl, jakim posługuje się w książce autor. Jest nie do podrobienia.Trudno go tu charakteryzować - kto czytał, ten chyba wie, co mam na myśli - ale w ogóle książka jest znakomita! "

Hmmm. Styl jest ok, ale moim zdaniem cechuje go raczej... przeźroczystość. Dla mnie charakterystycznym stylem jest styl Bułhakowa w "Mistrzu i Małgorzacie", Hellera w "Paragrafie 22" i Sapkowskiego we wszystkim, co napisał. Łukjanienko mi pod tym kątem nie zapadł w pamięć.


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
assarhadon
2009-08-13 08:24:58
| Odpowiedz
Może z tym stylem to za dużo powiedziane, bardziej chodziło mi o sposób prezentacji mysli bohatera.... taki fajny myslotok jesli można tak to nawzwać. Łukjanienko w żaden sposób nie da się porównać do Bułhakowa:)


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
_Kamila
2016-11-29 11:29:21
| Odpowiedz
Wszędzie szukam tej książki, czy ktoś jest w stanie ją odsprzedać??


Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.


Dodaj komentarz, użytkowniku niezarejestrowany

Imię:
Mail:

Stolica Polski:Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
Artykuły

Literatura
Główne Menu


Polecamy

Patronujemy
Aktywność użytkowników
madda99 zarejestrował się! Witamy!
_bosy skomentował Blood 2: The Chosen - recenzja
_vbn skomentował Mapy Starego Świata
wokthu zarejestrował się! Witamy!
_Azazello Jr skomentował Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. "Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow - recenzja
Gabbiszon zarejestrował się! Witamy!
Liskowic zarejestrował się! Witamy!
_Kamila skomentował "Brudnopis", Siergiej Łukjanienko - recenzja

Więcej

0.116 sek