Recenzje >> Książki >> Genialna maszyna. Biografia serca

| | A A


Autor: Algeroth
Data dodania: 2012-03-16 19:46:07
Wyświetlenia: 3503

"Genialna maszyna. Biografia serca", Stephen Amidon / Thomas Amidon - recenzja

Serce — tajemniczy mięsień umieszczona w klatce piersiowej każdego człowieka, organ, któremu dosłownie zawdzięczamy życie, silnik napędzający całokształt ludzkiej działalności. Przez wieki fascynowało nie tylko lekarzy (dla których i tak zasady jego funkcjonowania, jego fizjologia i choroby pozostawały zagadką), lecz i filozofów, teologów, artystów, a nawet zwykłych ludzi zadziwionych tym cichym stukotem w piersi, towarzyszącym im od narodzin do śmierci. Dwóch amerykańskich autorów — kardiolog i pisarz — zdecydowało się zadać sobie pytanie: czym właściwie jest serce? Nie chodzi oczywiście tylko o jego formę fizyczną, ale i znaczenie filozoficzne, artystyczne i historyczne. W ich dziele pod tytułem Genialna maszyna. Biografia serca przybliżają dzieje tego, jak ten życiodajny organ był postrzegany przez wieki.

Autorzy podeszli do swojego zadania bardzo poważnie i gruntownie — zaczynają od czasów starożytnej Grecji, następnie przenoszą czytelnika do czternastowiecznych Włoch, Londynu w wieku XVII, ponownie Włoch dwa stulecia później, a potem do dwudziestowiecznych Niemiec. Każdy z tych rozdziałów przedstawia ówczesny stan wiedzy o sercu, jego przypadłościach i sposobach ich leczenia, a także o miejscu serca w kulturze tamtych czasów. Przy okazji przedstawiony jest też ogólny stan nauki i poglądów ludzi na empiryczne poznawanie świata i mikrokosmosu człowieka. Stephen i Thomas Amidon nie poprzestają jednak na rysie historycznym — przedstawiają też prognozy rozwoju wiedzy i odkryć medycznych związanych z sercem.

Genialna maszyna nie jest pozycją stricte naukową — każdy z rozdziałów rozpoczyna obszerna opowieść fabularna, pozwalająca wczuć się w atmosferę opisywanej epoki, zrozumieć ówczesne problemy lekarzy i chorych na serce. Na przykład rozdział o starożytności otwiera historia Nikiasa, Greka cierpiącego na słabość, duszności i omdlenia, który szukał pomocy u kapłanów Asklepiosa. Gdy to jednak zawiodło, trafił pod opiekę słynnego dziś Hipokratesa — jednego z pierwszych lekarzy w znaczeniu zbliżonym dzisiejszemu. Po takim wstępie poznajemy podane w bardziej naukowy, lecz w żadnym razie bełkotliwy, sposób fakty o tym, czym dla ludzi żyjących w IV w. p.n.e. była ta stale poruszająca się w naszej piersi masa. W innych rozdziałach autorzy przeskakują od dzieł Platona, przez Dantego, na Frankensteinie Mary Shelley skończywszy, wykorzystując te utwory jako pretekst do rozważań o sercu.

Styl, w którym pisana jest Genialna maszyna najprościej można nazwać popularnonaukowym — tekst nie jest naszpikowany zbędnymi informacjami specjalistycznymi, które tylko zamgliłyby przekaz, nie wnosząc zbyt wiele do samej treści. Całość jest bardzo komunikatywna i działa na wyobraźnię — podobnie, jak to miało miejsce w przypadku książek Jürgena Thorwalda wydanych przez Znak w tej samej serii. Pozycje te w sprytny sposób przekazują czytelnikowi akurat tyle informacji, by sam się zainteresował tematem i poszukał sobie głębszej wiedzy. Genialną maszynę czyta się z wypiekami na twarzy i połyka niemal za jednym posiedzeniem.

Za jakość wydania tej książki należą się Znakowi gromkie oklaski. Twarda oprawa z wysmakowaną szatą graficzną, szyty grzbiet (dodatkowo pokryty z zewnątrz czerwonym materiałem), gruby i świetnej jakości papier, a także bardzo dobre liternictwo tworzą doprawdy estetyczną i praktyczną całość. Przekład Adriany Celińskiej także zasługuje na słowa pochwały — nie wyłapałem żadnych przykrych kalk językowych, a jednak styl wydaje się bliski anglosaskiemu pierwowzorowi. Korekta i skład bez zastrzeżeń.

Genialna maszyna to pasjonująca książka dla każdego, kto choć trochę interesuje się medycyną lub kulturą. Dla kogoś, kogo pasjonują obie te dziedziny jest to prawdziwa uczta. Nawet jeśli potencjalnego czytelnika tematyka ta nie porywa, warto spróbować — poza wszystkim jest to bowiem po prostu dobra, świetnie napisana i zwyczajnie ciekawa książka.

Genialna maszyna. Biografia serca
Autor: Stephen Amidon / Thomas Amidon
Tłumaczenie: Adriana Celińska
Tytuł oryginalny: The Sublime Engine. A Biography of the Human Heart
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-240-1889-5
Liczba stron: 250
Format: 210 x 150
Wydawnicto: Znak

Książkę do recenzji dostarczył Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Lubię to
 Lubi to 0 osób
 Kliknij, by dołączyć
Zobacz też
Słowa kluczowe: genialna, maszyna, biografia, serca, stephen, amidon, thomas, znak

Podobne newsy:

» "Diuna" - Thomas Percy
20%
» Thomas Percy: wideo-recenzja audiobooka
20%
» Stephen King - nietypowe spotkanie
20%
» 1939.com.pl - recenzja
20%
» Nowy Thomas Percy
20%
 
Podobne artykuły:

» "Lśnienie" - nawiedzony dom, czy nawiedzony ...
17%
» Bestiarium - recenzja
17%
» Dzieci kukurydzy - recenzja
17%
» Robokalipsa - recenzja
17%
» Trafny wybór - recenzja
17%


Dodaj komentarz, użytkowniku niezarejestrowany

Imię:
Mail:

Stolica Polski:



Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.




Artykuły

Literatura
Główne Menu


Polecamy

Patronujemy
Aktywność użytkowników
madda99 zarejestrował się! Witamy!
_bosy skomentował Blood 2: The Chosen - recenzja
_vbn skomentował Mapy Starego Świata
wokthu zarejestrował się! Witamy!
_Azazello Jr skomentował Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. "Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow - recenzja
Gabbiszon zarejestrował się! Witamy!
Liskowic zarejestrował się! Witamy!
_Kamila skomentował "Brudnopis", Siergiej Łukjanienko - recenzja

Więcej





0.212 sek