Aktualności >> Plebiscyt "Historia zebrana 2011"

| | A A


Komentarzy [0]
Wyświetleń: 2846

„Czym jest historia? Echem przeszłości, odbitym przez przyszłość. Odblaskiem przyszłości, rzuconym w przeszłość”- tak pisał Victor Hugo. O tym, jak przeszłość determinuje przyszłość, możemy przekonać się podczas lektury książek historycznych.

Które z nich są najlepsze? W których historia „ożywa”, wciągając nas w wir minionych wydarzeń, odsłaniając swoje tajemnice, fakty? Wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych kwartałach i latach jest rzeczą trudną, ale dzięki organizowanym konkursom i plebiscytom zyskujemy wiedzę na temat wartościowych książek, które pojawiają się na rynku.

Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną, którego stronę internetową znaleźć można pod adresem www.historiazebrana.pl, będący wspólną inicjatywą portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl pomoże wyłonić te najlepsze z najlepszych publikacji w danym kwartale. Patronat nad akcją sprawują: Tygodnik Powszechny, Polski Związek Bibliotek, Ksiazka.net.pl, Archeologia Żywa, Odkrywca oraz portal Dlastudenta.pl. Zwiastun filmowy konkursu i plebiscytu znaleźć można pod adresem

We wiosennej edycji konkursu i plebiscytu prowadzonego pod hasłem „Historia zebrana” w szranki staje 26 tytułów zgłoszonych w kilku kategoriach. W rolach głównych wystąpią biografie i wspomnienia wielkich ludzi, nadających bieg historii, okiem badacza przyjrzymy się pozycjom adresowanym głównie do historyków – zawodowców bądź pasjonatów. Silną pozycję mają również książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, czyli historia niebanalna.

Wyboru najlepszych książek w każdej z kategorii konkursowych dokonają internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z: redaktorów naczelnych obydwu serwisów, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek. Swój głos można oddać na stronie http://www.historiazebrana.pl/, a wśród typujących zostaną rozlosowane cenne nagrody książkowe.

Edward Gibbon twierdził, że „(…) historia to niewiele więcej niż spis zbrodni, szaleństw i nieszczęść ludzkości”. Przekonamy się, czy tak jest rzeczywiście. ..


W rolach głównych
Wystąpią tu takie tytuły jak „Kiedy Bóg odwrócił wzrok” Wiesława Adamczyka, „Cel Patton” Roberta K. Wilcoxa, „Świat idei Jacka Kuronia” Tomasza Sylwiusza Cerana, „Starorzecza” Antoniego Kroha, „Piekło Pacyfiku” E.B. Sledge’a, „Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty” Andrzeja Friszkego oraz „W tajnej służbie” M. Z. Rygora Słowikowskiego.


Szkiełko i oko, czyli…
Książki historyczne wyposażone w aparat naukowy to zgłoszone w kategorii okiem badacza pozycje, zaspokajające głód tropicieli prawdy historycznej. Znajdziemy tu „ W matni. Kościół w Polsce w latach II wojny światowej” Bartłomieja Noszczaka, „Obwód Przeworsk SZP-ZWZ-AK w latach 1939-1944/45” Teodora Gąsiorowskiego, „Widmo wolności. Historia Kaukazu” Charlesa Kinga, „Burzliwy pokój. Historia Europy 1945 - 2000” Toma Buchanana, „Udział Słowacji w agresji na Polskę w 1939 roku” Igora Baki, „Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP” Janusza Sibory oraz „Zdradzona Polska” Davida G. Williamsona.


Historia niebanalna
„Z historią jest jak z mięsnym pasztetem – nie należy się przyglądać, jak się go przyrządza” twierdził Aldous Huxley, ale mimo wszystko przyjrzymy się, jak się tworzy historię. Posłużą nam ku temu pozycje pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, popularyzujące wiedzę historyczną, książki niebanalne, niekonwencjonalne, ów „mięsny pasztet” (znakomity, wypada dodać).

Do książek zmagających się w tej kategorii należy zaliczyć: „Życiorysy niepoprawne” Ryszarda Katarzyńskiego, „Religie w Polsce” Artura Rumpla, „Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia” Tomasza Stężały, „Ostatnie królestwo” Bernarda Cornwella, „Samochody PRL-u” Włodzimierza Bukowskiego, „Życie i śmierć w Trzeciej Rzeszy” Petera Fritzsche, „Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji” Marka Karpińskiego, „Pokuszenie historyczne. Ze świata szabel i kontuszy” Janusza Tazbira, „Zbrodnia bez kary. Grudzień 1970 w Gdyni” P. Brzezińskiego, R. Chrzanowskiego i A. Nadarzyńskiej, „Imperia i barbarzyńcy” Petera Heathera, „Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921” Bartosza Kruszyńskiego oraz „Obcy element” Olega Zakirowa.


Głosowanie na najlepszą książkę historyczną „Historia zebrana 2011” ruszyło 7 marca, a już 4 kwietnia 2011 poznamy nominowane tytuły. Zapraszamy na stronę konkursową http://www.historiazebrana.pl/, a wśród osób oddających głosy – tworzących historię - zostaną rozlosowane nagrody książkowe!

Autor: Organizatorzy, 2011-03-13 15:40:06

Lubię to
 Lubi to 0 osób
 Kliknij, by dołączyć
Zobacz też
Słowa kluczowe: plebiscyt, historia, zebrana

Podobne newsy:

» "Historia zebrana 2011" czyli najlepsi według ...
100%
» Nominacje plebiscytu "Historia zebrana 2011"
100%
» Najlepsze książki historyczne wiosny!
67%
» Historia jest tęsknotą za przestrzenią
57%
» Internauci wybiorą najlepsze książki ...
57%
 
Podobne artykuły:

» Podbój Muunilinst
29%
» Historia nudy - recenzja
25%
» Rozwój konfliktu - historia SW
25%
» Historia Wojen Klonów - aktualizacja
22%
» Obrona Kamino
22%


Dodaj komentarz, użytkowniku niezarejestrowany

Imię:
Mail:

Stolica Polski:Twój komentarz został dodany!

Kliknij, aby odświeżyć stronę.
Artykuły

Literatura
Główne Menu


Polecamy

Patronujemy
Aktywność użytkowników
madda99 zarejestrował się! Witamy!
_bosy skomentował Blood 2: The Chosen - recenzja
_vbn skomentował Mapy Starego Świata
wokthu zarejestrował się! Witamy!
_Azazello Jr skomentował Gdzie diabeł nie mówi dobranoc. "Mistrz i Małgorzata”, Michaił Bułhakow - recenzja
Gabbiszon zarejestrował się! Witamy!
Liskowic zarejestrował się! Witamy!
_Kamila skomentował "Brudnopis", Siergiej Łukjanienko - recenzja

Więcej

0.062 sek